گوگل کروم 10 ساله شد

مجله علم و فناوری
گوگل کروم 10 ساله شد

گوگل برای نخستین بار ۱۰ سال پیش مرورگر کروم را به مخاطبان معرفی کرد. این مرورگر پیش از اینکه بتواند راه خود را به Linux و macOS پیدا کند، تنها نرم‌افزاری آزمایشی، مختص به ویندوز بود.

کروم زمانی به بازار آمد که توسعه‌دهنده‌ها و کاربران اینترنت از مرورگر اینترنت اکسپلورر (Internet Explorer) به شدت خسته شده بودند و فایرفاکس (Firefox) نیز هنوز پیشرفت چندانی نداشت.

 

گوگل با کمک گرفتن از موتور طراحی WebKit اپل و فایرفاکس موزیلا (Mozilla)، توانست به کروم زندگی ببخشد. کروم بر روی استانداردهای وب تمرکز زیادی داشت و حتی توانست هر دو تست Acid1 و Acid2 را با موفقیت پشت سر بگذارد. این موفقیت قدم بزرگی برای گوگل به حساب می‌آمد، به این دلیل که مایکروسافت سالها درگیر توسعه‌ی مرورگر خود بود؛ Internet Explorer Browser

 

10 سالگی گوگل کروم

 

قسمت مهم دیگر کروم به ایده‌ی سندباکس کردن (Sandboxing) بازمی‌گردد. این تکنیک بر روی پنجره‌های این مرورگر تمرکز می‌کند و در صورت ایراد پیدا کردن هر کدام از این پنجره‌ها دسترسی آن را محدود می‌سازد تا پنجره‌های سالم دیگر و خود مرورگر به شکل کلی، آسیب نبینند. این نکته توانست به سرعت و پایداری مرورگر کمک فراوانی بکند و آن را از رقابیش پیش بیندازد.

 

حال پس از یک دهه، این مرورگر محبوب‌ترین گزینه‌ی کاربران اینترنت می‌باشد و توانسته حدودا ۶۰ درصد از بازار مرورگرها را اشغال کند. کروم به چیزی بیشتر از یک مرورگر تبدیل شده و به شکل گسترده‌‌ای Windows، macOS، Linux و اندروید را تحت پوشش قرار می‌دهد.

 

نظرات (۰)

نظر بدهید

پست الکترونیک شما نمایش داده نخواهد شد. موارد الزامی با ستاره (*) مشخص شده اند.

مطالب مرتبط