هکر فیس-بوک اطلاعات شخصی ۲۹ میلیون کاربر را به سرقت برد

مجله علم و فناوری
هکر فیس-بوک اطلاعات شخصی ۲۹ میلیون کاربر را به سرقت برد

در ماه سپتامبر، گروه هکری با سوءاستفاده از نقص امنیتی فیس‌بوک در بخش View as موفق شد اطلاعات شخصی میلیون‌ها(حدودا ۲۹ میلیون) حساب کاربری را به سرقت ببرد.

حالا امروز کمپانی فیس‌بوک اطلاعیه‌ی نهایی خود را در این رابطه منتشر کرد. بنا بر این گزارش، هکرها اطلاعات حدودا ۳۰ میلیون حساب کاربری (پیش از این ۵۰ میلیون اعلام شده بود) را به سرقت بردند. از این ۳۰ میلیون حساب، آنها توانستند اطلاعات پایه‌ای مانند نام، ایمیل، جنسیت، مذهب، موقعیت جغرافیایی، اطلاعات دستگاه و شماره تماس را کسب کنند. ۱۵ میلیون باقی مانده نیز تنها تاریخچه‌ی جستجوی‌شان ضبط شد.

گای روزن یکی از مقامات ارشد فیس‌بوک در این رابطه می‌گوید: «ما این قبیل از مسائل را خیلی جدی می‌گیریم، خیلی خیلی جدی». قرار بر اینست که فیس‌بوک این ۳۰ میلیون کاربر را از طریق بخش Help Center در روزهای آینده مطلع سازد.»

فیس بوک البته تایید کرده است که هیچ اطلاعاتی از برنامه‌های کاربردی طرف سوم کاربران به سرقت نرفته است. برنامه‌هایی مانند اینستاگرام و یا واتس‌اپ. با این حال هنوز هم این احتمال وجود دارد که حمله گسترده‌تر از این باشد و طی تحقیقات آینده‌ی فیس‌بوک خسارت‌های بیشتری کشف شود.

اطلاعیه‌ی فیس‌بوک زمان این حمله را هم مشخص کرده است: اولین موج حمله روز ۱۴ سپتامبر صورت می‌گیرد ولیکن ۱۱ روز بعد بود که فیس‌بوک توانست این حمله را تشخیص دهد. این نقص فنی سریعا به مقامات ارشد کمپانی اعلام می‌شود و درگیری‌های قانونی فیس‌بوک نیز همزمان با آن آغاز می‌شود.

خبر همکاری اف‌بی‌آی در این پرونده نیز توسط خود فیس‌بوک تایید شده ولی اطلاعات دقیقی از این همکاری در اختیار رسانه‌ها قرار داده نشده. بنابر ساختار بخش View as فیس‌بوک، که حمله نیز از طریق آن صورت گرفته، می‌توان گفت که به احتمال فراوان خود فیس‌بوک اطلاعات مهمی از اکانت‌هایی دارد که محل ابتدایی حمله شناخته شده‌اند.

نظرات (۰)

نظر بدهید

پست الکترونیک شما نمایش داده نخواهد شد. موارد الزامی با ستاره (*) مشخص شده اند.

مطالب مرتبط