آیا نهنگ‌های بیت کوین مقصر نوسانات آن هستند؟

مجله علم و فناوری
آیا نهنگ‌های بیت کوین مقصر نوسانات آن هستند؟

شاید این سوال برای شما نیز پیش آمده باشد، که آیا نهنگ‌های بیت کوین مقصر نوسانات آن هستند؟ در پژوهش جدید انجام‌شده توسط شرکت تحقیقات بلاک چین Chainalysis مشخص‌شده است که مسبب نوسانات بیت کوین نهنگ‌های این ارز دیجیتال نیستند. این مطالعه بر روی ۳۲ کیف پول بزرگ با حجم بالغ‌بر ۱ میلیون بیت کوین و به ارزش ۶٫۳ میلیارد دلار انجام‌شده است.

بیشتر بدانیم: بیت کوین چیست؟

نهنگ‌های بیت کوین، سرمایه‌گذاران فردی یا نهادهایی هستند که مقدار بسیار زیادی از این ارز دیجیتال را در اختیاردارند و همین‌طور در منابع مختلف گفته می‌شود که نوسانات بازار به‌وسیله آن‌ها صورت می‌گیرد.

همچنین نتایج Chainalysis نشانگر آن است که نهنگ‌ها گروهی از افراد متنوع می‌باشند که از بین آن‌ها تنها یک سومشان به‌صورت فعال معامله می‌کنند. درحالی‌که این نهنگ‌ها قطعاً با تراکنش‌های مبالغ بالا در حرکات بازار مهره مهمی محسوب می‌شوند اما این عده بر خلاف جریان بازار معامله کرده و هنگام کاهش قیمت اقدام به خرید می‌کنند.

نهنگ بیت کوین

در این پژوهش ۳۲ کیف پول موردمطالعه به ۴ گروه تقسیم شدند. فعال‌ترین دسته که از ۹ کیف پول تشکیل‌شده مربوط به تریدرهایی است که اغلب تراکنش‌های خود را در صرافی‌ها به ثبت رسانده‌اند. این گروه از دارندگان این ارز دیجیتال ۳۳۲ هزار کوین به ارزش بیش از ۲ میلیارد دلار در اختیاردارند. این عده که تنها یک سوم از کیف پول‌های موردمطالعه را شامل می‌شوند، عموماً در سال ۲۰۱۷ وارد بازار شده‌اند.

دومین گروه که شامل ماینرها و بازیگران اولیه بازار بیت کوین می‌باشد، از ۳۳۲ هزار بیت کوین در ۱۵ کیف پول مختلف تشکیل‌شده است. گزارشات حاکی از فعالیت بسیار پایین معاملات در این کیف پول‌ها است؛ هرچند این عده بخش زیادی از موجودی خود را در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ که قیمت بیت کوین در حال اوج گیری بود، به فروش رساندند.

دو دسته باقی‌مانده نیز «گروه تبهکاران» با بیش از ۱۲۵ هزار بیت کوین به ارزش ۷۹۰ میلیون دلار و «کیف پول‌های گمشده» شامل ۲۱۲ هزار کوین به ارزش ۱٫۳ میلیارد دلار را در برمی‌گیرد. گفتنی است که هیچ فعالیت و تراکنشی از سال ۲۰۱۱ در کیف پول‌های گمشده مشاهده نشده است.

تجزیه‌وتحلیل انجام‌شده توسط تحلیلگران Chainalysis نشان می‌دهد که نهنگ‌ها مقصر تشدید نوسان نبوده‌اند، چراکه این عده در سقوط‌های بزرگ قیمتی در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ جزو جمعیت غالب خریداران بیت کوین بوده‌اند. در ادامه تحقیق آمده است:

فعالیت خالص نهنگ‌های تریدر نشان می‌دهد که آن‌ها تراکنش‌های سنگینی برای فروش بیت کوین نداشته‌اند بلکه اغلب در اواخر سال ۲۰۱۶ و در سال ۲۰۱۷ مشغول خرید بیت کوین بوده‌اند. این نکته بیانگر این است که نهنگ‌ها با خرید بیت کوین در هنگام سقوط آن بیشتر از اینکه پارامتر بی‌ثبات‌کننده تلقی شوند، به پایداری و ثبات بازار کمک کرده‌اند.

اواخر سال ۲۰۱۷ و با روند صعودی بازار ارز رمزها، بیت کوین که مرز ۱۹۰۰۰ دلار را رد کرده بود، جامعه بیت کوین درباره نقد کردن همزمان ۴۰ درصد بیت کوین‌های در گردش شبکه که تنها هزار نفر (یا کیف پول) آن‌ها را در اختیار داشتند، نگران شد. اما باید در نظر داشت که اگر حرکت جمعی نهنگ‌ها برای فروش با یکدیگر همراه شود، اشباعی در بازار با سقوط شدید قیمت‌ها به وجود می‌آید که شرایط را به نفع دیگر تریدرها تغییر می‌دهد.

اما باید خاطرنشان کرد دراین‌ زمینه چند صد نفر وجود دارند که احتمالاً با یکدیگر نیز می‌توانند ارتباط برقرار کنند و محتمل است که این اتفاق نیز تاکنون افتاده باشد.

نظرات (۰)

نظر بدهید

پست الکترونیک شما نمایش داده نخواهد شد. موارد الزامی با ستاره (*) مشخص شده اند.

مطالب مرتبط