ثروت مخفی‌ مارک زاکربرگ چیست؟

مجله علم و فناوری
ثروت مخفی‌ مارک زاکربرگ چیست؟مارک زاکربرگ ماه پیش سرمایه‌گذاران خود را در دو مرحله غافل‌گیر کرد. سهام‌های فیس‌ بوک ۲۰ درصد کاهش پیدا کردند؛ و حدودا ۱۳۰ بیلیون دلار ضرر کرده است. شاید سوپرایز اول قابل‌ پیش‌بینی بود اما مورد دوم برخی از کارشناسان را غافل‌گیر کرده است.

ثروت مخفی مارک زاکربرگ

نکته‌ی اول اینکه ثبت‌نام کاربران در فیس‌ بوک به شدت در حال کند شدن است و مشکل هم به نظر غیرقابل حل می‌آید:
کمپانی به معنای واقعی نزدیک به تمام جمعیت انسان‌ های فعال بر روی اینترنت را جذب کرده است. در آخرین شمارش تعداد کاربرها به ۲.۲ بیلیون رسیدند. تقریبا دو برابر جمعیت کاتولیک‌های دنیا!
با این وجود حدود ۳.۵ بیلیون انسان وجود دارد که از اینترنت استفاده می‌کنند و خیلی از آنها پشت دیوار محافظانه‌ی چین گیرافتاده‌اند. فیس‌بوک یا باید انسان‌های بیشتری تولید کند یا دسترسی به اینترنت را گسترش دهد...
همه‌ی این مسائل موقعیت مالی کمپانی را تهدید می‌کند؛ فیس‌ بوک بازار خود را در ابتدا بین جوان‌ها پیدا کرد. درآمد کمپانی با تعداد کاربرهایی که چشمانشان برای اولین بار به آگهی فیس‌ بوک می‌خورد و اقدام به ثبت‌ نام می‌کردند، افزایش پیدا می‌کرد. اما حالا این مزیت کم کم از فیس‌ بوک دور می‌شود و به دنبال آن درآمد نیز.
فیس‌ بوک بیشتر درآمد این‌چنینی خود را از آمریکا و کشورهای اروپایی کسب می‌کند؛ درحالیکه نرخ رشد جمعیت در این کشورها پایین می‌باشد، کشورهای غیر‌پیشرفته‌تر در آسیا و آفریقا شاید نرخ رشد مناسبتری برای هدف فیس‌ بوک داشته باشند.
البته فیس‌ بوک می‌تواند از روش‌های درآمدزایی استریم دیگری هم مشکل خود را حل کند و همچنان با استفاده از کاربرهای فعلی خود به تعادل درآمدی بازگردد.

فیس‌ بوک اعلام کرده درآمدهای حاشیه‌ای کمپانی رو به نزول است؛ درآمدهای حاشیه‌ای از پولی که مستقیم به جیب کمپانی می‌رود تفاوت دارد و درواقع همان سوخت و هزینه‌های حفظ موتور کمپانی می‌باشد.
مدیران اجرایی فیس بوک به تازگی اعلام کرده اند که فعالیت حاشیه‌ای آنها از ۴۰ درصد به ۳۰ درصد کاهش پیدا می‌کند؛ درصدی که سالهاست برای آنها خوش‌شانسی آورده. این را هم باید ذکر کرد که هنوز فیس‌ بوک از این لحاظ از گوگل ۱۰٪ بالاتر می‌باشد و ۵۰ بیلیون دلار درآمد سالیانه‌ را تضمین می‌کند.

نظرات (۰)

نظر بدهید

پست الکترونیک شما نمایش داده نخواهد شد. موارد الزامی با ستاره (*) مشخص شده اند.

مطالب مرتبط