تعطیلی گوگل پلاس پس از فاش شدن ایرادات امنیتی

مجله علم و فناوری
تعطیلی گوگل پلاس پس از فاش شدن ایرادات امنیتیپس از فاش شدن ایرادات امنیت گوگل پلاس، کمپانی گوگل در روز دوشنبه اعلام کرد که این سرویس مجازی به انتهای مسیر خود رسیده است و به شکل تقریبا کاملی تعطیل و بسته خواهد شد.

قرار بر اینست که تا ۱۰ ماه آینده این پروژه کاملا بسته شود. دلیل این تصمیم کمپانی نیز همانطور که پیش از این ذکر کردیم اشکلات فنی‌ای می‌باشد که اطلاعات بیش از ۵۰۰.۰۰۰ کاربر را در معرض خطر قرار داده است.

به گفته‌ی گوگل، گوگل پلاس در حال حاضر میزان کارکرد بسیار پایینی دارد؛ به شکلی که ۹۰ درصد از ارتباطات میان کاربران کمتر از ۵ ثانیه به طول می‌انجامد. در هر صورت کمپانی قصد دارد تا این سرویس را برای مشتریان شرکت‌های خرید و فروش، که ارتباط بین کارمندان و مشتریان را سرعت می‌دهد، همچنان زنده نگه دارد.

گوگل در حال حاضر تمرکز خود را بر روی شبکه‌ای اجتماعی و ایمن برای کمپانی‌ها گذاشته است و اینکه این دو خبر یعنی ناامنی سرورهای گوگل پلاس و تمرکز گوگل برای شبکه‌ای ایمن در کنار هم می‌آیند، بسیاری از کارشناسان را گیج کرده است و به نظر خیلی از آنها این حرکت حاصل سیاست ضعیف گوگل می‌باشد.

گوگل پیش از این نیز در دام مشکلات امنیتی افتاده بود: زمانی که مجله‌ی وال استریت جورنال در روزهای ابتدای امسال، به شکل واضحی توضیح داد که به چه سادگی‌ای توسعه‌دهنده‌های طرف سوم یا ثالث می‌توانند ایمیل‌های موجود در جی‌میل را مشاهده و حتی آنالیز بکنند.
در آن زمان سوزان فری، مدیر ارشد بخش امنیت کمپانی اعلام کرد که کاربران باید بررسی کنند و بینند کدام‌ یک از برنامه‌های کاربردی‌شان به جی‌میل آنها دسترسی دارد و در صورت مشاهده‌ی مورد مشکوکی دسترسی آن را مسدود سازند.

سال پیش گوگل اعلام کرد که دیگر اطلاعات ایمیل‌های شخصی را به دلایل تبلیغاتی، اسکن نخواهد کرد. البته که این کمپانی هنوز هم می‌تواند فعالیت‌های زیادی از جمله سابقه‌ی جستجو . دیگر اعمالی که در کروم صورت می‌گیرند را به شکل مستقیم اسکن و بررسی کند.

تمامی این فعالیت‌ها در حوزه‌ی امنیت، از پروژه‌ای به نام Strobe می‌آیند که بیشتر تمرکز خود را بر روی دسترسی توسعه‌دهنده‌ها‌ی طرف سوم به حساب‌های کاربری گوگل و اطلاعات مرتبط دیگر با آن، گذاشته است و شاید در آخر بتواند گوگل را تا حدی از باتلاق امنیتی که در آن اسیر شده، رها کند.

نظرات (۰)

نظر بدهید

پست الکترونیک شما نمایش داده نخواهد شد. موارد الزامی با ستاره (*) مشخص شده اند.

مطالب مرتبط